Zalety systemów robotycznych w przemyśle

Robotyka staje się coraz ważniejsza w rożnych gałęziach przemysłu, na przykład przy paletyzacji i depaletyzacji produktów. Może to pomóc w poprawie i optymalizacji wydajności, rentowności, dostępności operacyjnej i ergonomii. Istnieje wiele potencjalnych zastosowań robotów, szczególnie w automatyce magazynowej. Magazyn jest właściwie sercem łańcucha dostaw. Jest to centrum logistyczne dla każdej firmy, więc odpowiednia organizacja pracy na tej płaszczyźnie staje się koniecznością.

Przechodzenie z obsługi ręcznej na automatyczną obsługę ładunków paletowych oferuje szereg korzyści w zakresie magazynowania, dystrybucji, realizacji i zastosowań wysyłkowych. Zapobieganie obrażeniom pracowników to tylko jedna z korzyści używania robotów w produkcji. Inne obejmują wyższą wydajność, lepszą jakość, zwiększenie pojemności i możliwość tworzenia nowych produktów.

Niezawodna, elastyczna automatyzacja produkcji

Roboty nie męczą się, nie robią przerw, nie chorują i mogą pracować 24 godziny na dobę. Nowoczesne roboty są również niezawodne, a średni czas między kolejnymi usterkami sięga lat, więc obawy dotyczące dłuższych przestojów i kosztownych napraw są bezpodstawne.  Programowanie stało się łatwiejsze, więc nie trzeba zatrudnić armii specjalistów technicznych. Co więcej, najnowsze systemy łatwo integrują się z systemami wizyjnymi w celu łatwego lokalizowania części i osprzętu.

Z założenia roboty są elastyczne i można je szybko przeprogramować w celu zmiany specyfiki pracy. Załadunek palet przez robota odbywa się konsekwentnie i jednolicie, co zapewnia stabilne ułożenie towaru. Elastyczne konstrukcje chwytaka pozwalają na obsługę wielu różnych rodzajów kartonów, a kontrolowane przyspieszenie i opóźnienie oznacza brak uszkodzeń ich zawartości. Dodanie systemu wizyjnego zwiększa elastyczność i jest szczególnie użyteczne w aplikacji do depaletyzacji.

Mobilne roboty wielozadaniowe

Podłogowy lub ścienny system szynowy może szybko i dokładnie przesuwać robota między wieloma lokalizacjami, dodając zasięg znacznie przekraczający możliwości pojedynczego robota. Może to być rozładowanie palety, pobranie części do maszyn pracujących w zakładzie produkcyjnym, takich jak tokarki lub frezarki albo wykonanie zadań zgodnych z aplikacją do magazynowania, w której należy umieścić i usunąć ciężkie ładunki z regałów.