Jakie zalety ma zastosowanie w firmie robotów paletyzujących i transportujących?

Robotyzację w firmie zaczyna się od zastąpienia pracy ludzkiej przy najprostszych, powtarzalnych czynnościach, stopniowo przechodząc do tych bardziej skomplikowanych. Taka droga jest najbardziej racjonalna ekonomicznie, przy urządzeniach wykonujących stosunkowo proste zadania stosunek ceny do osiąganych efektów jest z reguły najwyższy.

Prostsze modele robotów są tańsze w zakupie i utrzymaniu, dlatego taka inwestycja może zwrócić się w krótszym czasie. Z tego powodu nie powinno dziwić, że jednym z najpopularniejszych rodzajów robotów wykorzystywanych w przemyśle są roboty paletyzujące. Paletyzacja to układanie produktów na paletach w wyznaczony sposób.

Jest to czynność:

  • powtarzalna
  • stosunkowo prosta
  • wymagająca fizycznie.

Wszystkie te cechy powodują, że jej robotyzacja przynosi oczywiste korzyści przedsiębiorstwu. Maszyny potrafią wykonywać powtarzalne czynności znacznie szybciej niż ludzie, przenosząc jednocześnie znacznie większe ciężary. Dodatkowo nie potrzebują przerw ani urlopów i mogą pracować 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Stanowisko automatyczne zajmuje również mniej miejsca i liczba wypadków z udziałem ludzi zostaje zmniejszona. 

Nowszym rodzajem robotów są roboty transportujące, mające zastosowanie na przykład w magazynach. Jednym z liderów wprowadzania do użycia tych maszyn jest Amazon, światowy gigant sprzedaży internetowej, używający ich w swoich centrach dystrybucyjnych. Kiedy pojawia się zamówienie na produkt, robot najpierw wyszukuje w bazie danych, w której części magazynu się on znajduje i jedzie na miejsce.

Następnie wjeżdża pod przenośną półkę z produktami na której znajduje się poszukiwany towar, podnosi ją i zawozi na stanowisko gdzie człowiek ręcznie wyjmuje zamówienie, a robot odwozi półkę na miejsce. Dzięki zastosowaniu tej technologii pracownicy Amazona nie muszą każdego dnia pokonywać na piechotę kilometrów drogi, aby wyszukać i przetransportować towary. Dodatkowo firma może zmieścić w jednym magazynie więcej produktów, ponieważ roboty potrzebują mniej miejsca, aby skutecznie operować i przenosić półki.

To krótkie przedstawienie pokazuje, że roboty paletyzujące i transportujące mają realne zastosowanie w przedsiębiorstwach, przynosząc przy tym konkretne korzyści. Dlatego należy spodziewać się dalszego wzrostu ich popularności.