Automatyka przemysłowa łączy się ściśle z wykorzystaniem systemów sterowania, takich jak komputery, terminale oraz technologii informatycznych do obsługi różnych procesów i maszyn w branży, w celu zastąpienia nimi pracę człowieka przede wszystkim w uciążliwych warunkach. Wcześniej celem automatyzacji procesów produkcji było zwiększenie produktywności.
Ponieważ zautomatyzowane systemy mogą pracować 24 godziny na dobę oraz zmniejszenie kosztów związanych z zasobami ludzkimi, tj. płace i świadczenia. Jednak dziś automatyzacja skupiła się również na podniesieniu jakości i elastyczności procesu produkcyjnego. W przemyśle motoryzacyjnym instalacja różnych elementów odbywa się przy udziale błędu nawet do kilkuset razy mniejszego w porównaniu do montażu przez pracownika. Automatyka przemysłowa zyskuje ostatnio coraz większą akceptację w różnych branżach ze względu na jej ogromne zalety, takie jak większa produktywność, jakość i bezpieczeństwo przy stosunkowo niskich kosztach.
Zalety automatyki przemysłowej
Chociaż wiele firm zatrudnia setki pracowników produkcyjnych na maksymalnie trzy zmiany, aby uruchomić zakład na maksymalną liczbę godzin, zakład musi być nadal zamknięty na konserwację i wakacje. Automatyka przemysłowa spełnia cel firmy, umożliwiając firmie prowadzenie zakładu produkcyjnego przez 24 godziny w ciągu 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Prowadzi to do znacznej poprawy wydajności firmy.
Automatyzacja zmniejsza błąd związany z człowiekiem. Ponadto, w przeciwieństwie do ludzi, roboty się nie męczą, co powoduje, że produkty o jednolitej jakości są produkowane w różnym czasie. Dodanie nowego zadania na linii montażowej wymaga przeszkolenia pracownika, jednak roboty można zaprogramować do wykonania dowolnego zadania. Dzięki temu proces produkcji jest bardziej elastyczny.
Dodanie automatycznego gromadzenia danych pozwala zbierać kluczowe informacje o produkcji, poprawiać dokładność danych i zmniejszać koszty ich zbierania. Pozwala to również na podejmowanie właściwych decyzji, jeśli chodzi o redukcję odpadów i poprawę procesów. Automatyka przemysłowa może uczynić linię produkcyjną bezpieczną dla pracowników poprzez rozmieszczenie robotów do obsługi niebezpiecznych stanowisk pracy.